Czy powinniśmy się bać oferowania wysyłki za granice?

Dawniej, gdy ktoś prowadził sklep stacjonarny, lista jego potencjalnych klientów ograniczała się w praktyce do pobliskich mieszkańców. W przypadku niektórych branż było to naturalne – kiosk z gazetami musiałby przecież posiadać coś wyjątkowego, żeby ludzie z daleka specjalnie go odwiedzali. Jednocześnie, taki kiosk musiał się liczyć z utratą ogromnej liczby potencjalnych klientów mieszkających poza najbliższym jego otoczeniem. Gdy powstały sklepy internetowe, automatycznie lista ich użytkowników rozciągnęła się na cały kraj. Skoro ktoś z odległego miasta chce kupić towar znajdujący się w naszym sklepie i chce ponieść koszt wysyłki, to czemu mu tego nie umożliwić? A skoro tak, to pójdźmy dalej i postawmy kolejne pytanie.

Czy powinniśmy w sklepie internetowym oferować wysyłkę za granice?

Na pierwszy rzut oka – czemu nie, przecież to powinno zadziałać tak samo – ktoś kupuje, płaci, a sklep internetowy realizuje wysyłkę. Niestety, musimy wziąć pod uwagę kilka różnic w stosunku do obsługi wysyłek krajowych.

  • Kwestia kosztów. Operując na terenie Polski, oferujemy klientom wybór spośród kilku dostępnych sposobów wysyłki – kurier, poczta, paczkomaty, odbiór w książkach RUCHU i to w zasadzie tyle. Co jednak, jeśli włączymy możliwość zakupów zza granicy i towar kupi mieszkaniec jakiegoś egzotycznego kraju? Już pomijam dylemat, jaki koszt wysyłki takiemu klientowi podać, ale kto dostarczy paczkę tak daleko?
  • Kwestia języka. Zapewne i tak większość naszych zagranicznych klientów będzie się zaliczała do grupy emigrantów z Polski, więc w tym przypadku język nie będzie barierą. Co jednak jeśli nasz towar zainteresuje kogoś niepolskojęzycznego? Zapewne większość takich przypadków da się załatwić po angielsku, ale pamiętajmy, że dwa najpopularniejsze języki świata to chiński i hiszpański.
  • Kwestie podatkowo-prawne. Tu warto skonsultować się z księgową, czy chęć realizacji wysyłek zagranicznych nie wiąże się np. z koniecznością wystąpienia o numer VAT-UE.

A zatem może nie warto?

Rzeczywiście, powyższa lista może przekonać niektórych, że wysyłka za granicę to niepotrzebny kłopot. Ale spójrzmy na to inaczej – jeśli inne sklepy tak myślą, to nasz sklep online może się łatwo wyróżnić – właśnie oferując wysyłkę zagraniczną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *