Świat wirtualny otwiera przed przedsiębiorcami szerokie możliwości zarobku. Nic więc dziwnego, że coraz większa liczba właścicieli sklepów stacjonarnych decyduje się na to, aby otworzyć także sklep internetowy. Ogromnym ułatwieniem w tym temacie jest chociażby to, że coraz powszechniej dostępne są intuicyjne rozwiązania umożliwiające sprawną obsługę wirtualnych sklepów nawet przez osoby, które wcześniej nie miały częstego kontaktu z komputerem. Jednak sukces w branży nie jest zależny tylko i wyłącznie od wyboru najlepszej platformy sprzedażowej. Stale rosnąca konkurencja zmusza przedsiębiorców do bardzo starannych działań marketingowych i w obszarze PR.
Skuteczność działań marketingowych
To, że reklama jest dźwignią handlu to tak znane hasło, że nikomu nie trzeba zanadto wykładać jego znaczenia. Jest to prawda, bez reklamy i rozgłosu trudno wyobrazić sobie sukces w jakimkolwiek biznesie. Jednak co oznacza samo pojęcie działania reklamowe i kiedy można uznać je za sukces? Wiele osób popełnia błąd inwestując w działania marketingowe coraz większe zasoby finansowe. Warto zdać sobie sprawę z tego, że taka strategia niekoniecznie musi przynieść zamierzony rezultat. Finansowanie niesprawdzającej się ścieżki promocyjnej to najkrótsza droga do katastrofy. Za skuteczne działania marketingowe można uznać te, które prowadzą do powiększenia zasięgu działalności, przyciągają nowych klientów i zwiększają zyski sklepu internetowego. Pojawia się w tym momencie pytanie najważniejsze – w jaki sposób można to osiągnąć?
Działania marketingowe dostosowane do klienta
Warto w tym miejscu przytoczyć pojęcie, jakim jest buyer persona. Pochodzi ono z języka angielskiego i oznacza ni mniej, ni więcej tylko osobowość zakupową, czyli profil klienta idealnego. Wiedząc kim jest klient idealny można prowadzić bardzo zawężone działania marketingowe, które jednak będą cechowały się ogromną skutecznością.
Persona klienta – jak ją stworzyć?
Tworzenie profilu klienta idealnego to z pewnością nie jest praca na jeden wieczór. Warto zawczasu zdać sobie sprawę z tego, iż jest to proces niezwykle czasochłonny wymagający najpierw zebrania wielu danych, a następnie ich starannej obróbki. Im więcej czasu poświęci się na analizę dostępnych informacji, tym większe będzie prawdopodobieństwo tego, że stworzona persona klienta będzie strzałem w dziesiątkę. Źródła, z jakich można korzystać podczas procesu zbierania i analizy danych można podzielić na źródła bezpośrednie, z których informacje wypływają wprost od klientów sklepu internetowego, jak i na źródła pośrednie. Największą skutecznością wśród źródeł bezpośrednich cieszy się kwestionariusz osoby, w którym można zawrzeć szczegółowe pytania. Warto jednak pamiętać o tym, aby nie był on nazbyt rozbudowany, w takim przypadku można na wstępie zniechęcić klienta do jego wypełnienia. Przedsiębiorca, który będzie wiedział kim jest jego klient indywidualny może do persony dopasować przekaz marketingowy zwiększając tym samym przynajmniej kilkukrotnie jego skuteczność, co szybko będzie miało odzwierciedlenie w przychodach firmy.